Novela zákona zkvalitní nebankovní sféru spotřebitelských úvěrů


Rok 2018 přináší výrazné změny v čerpání nebankovních spotřebitelských úvěrů. Nebankovní společnosti musí projít náročnými testy, v nichž musí prokázat velmi přísné podmínky pro udělování licencí. V roce 2016 operovalo v České republice necelých 55 tisíc soukromých firem, které nabízely nebankovní finanční produkty, a to ve velice rozdílné kvalitě. Novela zákona, která vstoupila v platnost od prosince tohoto roku, zajistila nepřetržitý dozor nad těmito subjekty formou obsáhlých školení se závěrečnými testy. Kdo sítem testů projde, ten může v této branži podnikat.

rodina

Sítem projde jen několik desítek firem

O licenci požádalo v roce 2017 pouze 108 firem. Z nich složilo zkoušky pouze 75 procent. Další podmínkou k obdržení licence je základní kapitál společnosti ve výši minimálně dvaceti milionů českých korun.  Na první pohled je patrné, že se český trh doslova pročistil a zbavil víceméně většiny lichvářů, kteří napomáhali výraznou měrou k enormnímu zadlužení některých rodin, ocitajících se až za hranicí dluhové pasti. Novela zákona mimo jiné pamatuje na regulaci mikropůjček, určila horní hranici sankčních poplatků a stanovila přesná pravidla pro ověřování bonity klientů.

chatička

Sníží se počet zadlužených rodin v dluhové pasti

Tyto změny uvítají především zákazníci, kteří budou na trhu moci volit jen z několika desítek firem, ten bude přehlednější, nebude přesycený, finanční poradci  https://www.nebankovni-hypoteky-uvery.cz/o-nas/ budou fundovaní a budou schopni odpovídat na dotazy klientů. Znalosti a dovednosti jsou zkrátka zapotřebí v každé profesi a výjimkou není ani tento sektor. Obecně lze tento krok považovat za prospěšný pro obě strany, měl by se snížit počet dluhových pastí minimálně o polovinu, což zatěžuje nejen nezodpovědné rodiny, které v ní uvíznou, ale i celkově ekonomickou situaci v zemi. Na každou nevýhodnou půjčku totiž také doplácí nepřímou cestou daňový poplatník.

Podobné příspěvky